Fíkovník

Jestli toužíte doma na balkóně či terase po nenáročné exotice s chutí moře a vzpomínek na dovolenou, pak je pro Vás ideální volbou fíkovník.

Náročnost na pěstování

Jedná se o nenáročnou rostlinu, která miluje spíše jižní terasy a závlahu. Odvděčí se brzy prvními plody (obvykle plodí již od druhého roku). Potřebuje větší nádobu s propustnou zeminou, vyhovuje ji příměs písku, perlitu nebo jemného keramzitu.

Kam s fíkovníkem v zimě?

Můžeme jej umístit buď někam na chladnější chodbu, nebo i do sklepa (je opadavý, takže v zimě nepotřebuje světlo. Další možností je, že přezimuje venku. Pak je vhodné jej obalit nějakou ochranou (textilie, bublinková folie, aj.), ale nemusíme se o něj bát, většina druhů snese teplotu do -15 stupňů. Pokud se stane a omrznou větvičky, nezoufejte, od kořenů za pár týdnů pustí nové, takže mějte trpělivost! Samozřejmě s ochlazením výrazně snížíme i zálivku, jen pozor na vyschnutí.

Plody

Plody jsou šťavnaté a sladké, pokud jich je větší úroda, dají se sušit. Aby jsme dosáhli bohaté úrody, je třeba fíkovník hnojit hnojivem se zvýšený obsahem draslíku. Pokud plody do zimy neuzrají, tak při mírné zimě zůstanou na větvích a na jaře, když je už dostatek tepla a slunce, dozrají!

Řez a množení

Dobou vhodnou k tvarování a řezu bývá časné jaro - podle počasí. No a pokud se rozhodneme rozšířit "sad fíkovníků", tak máme možnosti buď uříznout zelený řízek (větvičku) a dát ji zakořenit (pustí cca za 2-3 měsíce), nebo vyzkoušet hřížení (jeden výhod vedeme k zemi, kde ho zatěžkáme kamenem a počkáme, až pustí kořínky).

Důležitá informace při nákupu

Ptejte se, zda je vybraný fíkovník samosprašný (nepotřebuje opylovat) a jakou má odolnost vůči mrazu (např. Brown Turkey má odolat i mrazům -20 stupňů - viz obrázek).

Kam dál?