
Mšice = nejčastější nepřítel našich teras a zahrad

Mšice jsou nejrozšířenějším nepřítelem našich zahrádek a teras a neznám snad žádnou rostlinu, která by se jim nelíbila - bohužel. Je tedy nutné rostlinky stále hlídat a při prvním útoku mšic zahájit protiútok.
Druhy mšic a příznaky
Jednotlivých druhů je mnoho, např. mšice maková (tmavá), mšice zelná (zeleno-šedá), broskvoňová, maliníková, řešetláková,kořenová, aj., ale příznaky jsou vždy stejné - pokroucené a lepkavé listy, které se postupně zkroutí do ruličky. Na spodní straně listů pak najdeme mnoho kolonií mšic. Množí-li se dál, rostlina slábne a postupně uhyne.
Jak se jim vyhnout?
Úplně vyhnout se jim asi nelze, ale preventivně se doporučuje pravidelně odplevelovat truhlíky, udržovat rostliny zdravé a volit na začátku jara čerstvou půdu, ne vyžilou. Dále preventivně vysázet afrikány a levanduli.
Hubení přirozenými predátory
Přes internet můžeme objednat dravé mšicomorky a parazitické vosičky, zlatoočka, v přírodě nasbírat dravá slunéčka. Takové slunéčko sedmitečné dokáže za den zlikvidovat až 150 mšic. Nevýhodou ale je, že nám tito pomocníci můžou ulétnout, nemáme-li uzavřený skleník či lodžii. Kdo neuletí a také pomůže, je škvor, u něj zase hrozí, že by mohl ublížit kořenům rostlin.
Domácí postřiky
Po sklizni rebarbory lze použít odpad z řapíků, který svaříme a vyrobíme si tak přípravek na rostliny i půdu. Tento prostředek je účinný i proti housenkám a larvám. Dále se doporučuje vylouhovat řeřišnici (lidově slepička) a kopřivy (výluh 1:5 kopřivy, voda). Tyto babské rady jsou účinnými bojovníky proti mšicím, jen kopřivový výluh nesnáší luštěniny a cibule.
Mýdlový roztok
Rozpustíme-li mýdlo ve vodě, získáme levně účinný prostředek proti mšicím. Mýdlo jim znemožní dýchat a rychle pak zahynou. Postřik se dá opakovat a není škodlivý pro děti.